LokmanAVM
sadsad x
asdasd

BİTKİSEL KINALAR & KINA ÜRÜNLERİ
Kına Diğer İsimleri:

Kına, Kına Ağacı Tozu, Henna

Kına Faydaları ve Tıbbi Etkileri:

Kına özellikle Arabistan’da yetişen kına ağacının yapraklarının kurutulup öğütülmesi ile elde edilen bir tozdur. Bu ağaç büyüklük itibariyle Arabistan kirazına, yaprakları da zeytin yaprağına benzer. Kına ile erkekler saç ve sakallarını, hanımlar ise, saçlarını ve ellerini boyarlar. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisi şeriflerinde "saç ve sakalın beyazlığını gidermek için kullandığınız şeylerin en güzeli kına ve çivittir.” "kına ile boyanınız! Zira kına gençliğinizi, güzelliğinizi, istek ve arzularınızı arttırır” buyurmuşlardır.
Kınanın rengi güzel, hoş bir kırmızıdır. Bu renk sevgi ve muhabbet duygularını tahrikeder. Kendine has ıtri güzel bir kokusu vardır. Kına balmumu ve gülyağı ile karıştırılarak macun yapıp sürülürse; ağrılara ve dermansızlığa karşı faydalıdır. Bazı bileşiklerin içine katılarak merhem gibi kırık çıkıklar üzerine sürülürse iyileştirir. Sinir ağrılarına karşı da faydalıdır. Kına kaynatılarak, yanıklara pansuman yapılır. Sıcak olarak gargara yapılırsa ağız içindeki yaraları ve çatlakları şifaya kavuşturur. Kına, kaynatılıp suyu içilirse sarılığa, idrar zorluğuna şifa verir. Kumları döker, gastrit ve kolite karşı şifalıdır. Ayak terlemelerinde kına, pudra olarak kullanılırsa iyi sonuçlar alınabilir. Kına su ile hamur yapılıp, ayaktaki yaralar üstüne sürülürse yaraları kapatır. Ayrıca kına su ile kaynatılıp elde edilen su ile gargara yapılırsa bağırsak iltihabına da iyi gelir. Görüyoruz ki kınanın faydaları saymakla bitmiyor. Birde kınanın saç üzerindeki etkisini öğrenelim.
Kınadaki boyayı açığa çıkarmak için yapraklarını kırdıktan sonra, limon suyu ya da elma sirkesi gibi asitli bir sıvı kullanmak gerekir. Boya aynı zamanda kökleri de güçlendirerek dökülmeye karşı koruma sağlar ve saçtaki beyazları kimyasal boyalar kullanmadan kapatmanıza olanak tanır. Antifungal özelliklere sahip kına saçkıran ve diğer saç sorunlarıyla mücadele eder saçınızı güçlendirir ve sağlıklı görünmenizi sağlar.

Kepeğe Karşı Kına:

Kına; Aşırı kuru ya da yağlı saç derisi, dermatit, egzama ve mantar gibi nedenlerle oluşan kepek sorununa karşı kullanmak faydalıdır. Antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile kına ciltteki fazla yağı alır, kuru saç derisini nemlendirir ve saç derisi üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak çabuk kirlenmesini engeller.

Yıpranmış Saçlara Kına:

Çin tarçını olarak da bilinen ve Mısır’da yetişen bir kına türü olan cassia obovata su ile karıştırılıp saça uygulanır. Uygulandığında, saç tellerini kalınlaştırır ve saçın daha hacimli görünmesini sağlar. Kınanın saça faydaları sadece kepeğe karşı etkisi ve saçların sağlıklı görünmesi ile sınırlı değildir.

Asıl faydası saç boyası kullanmadan saçlarınıza renk vermeniz için doğal bir seçenek sunuyor olması. Ağır kimyasallar içeren ve saçları çok büyük oranda yıpratan kozmetik saç boyaları yerine kına kullanarak doğal bir görünüm yakalayabilirsiniz. Kına ile renk seçenekleriniz sadece turuncunun tonlarıyla sınırlı değil. Kınayı hazırlarken karışımın içine katabileceğiniz bazı doğal ürünlerle (paprika, siyah çay..) açık kızıldan koyu kumrala kadar farklı renkler elde edebilirsiniz.

(Kynk: Şifalı Bitkiler - Tarık Demira. - 2013)
Şifalı Bitkiler bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Görünüm:
1 2 3 4 5 6
1,50 TL
1,25 TL
%17 indirimli
2,50 TL
2,00 TL
%20 indirimli
30,00 TL
24,00 TL
%20 indirimli
Toplam 130 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 6
Sitemiz özelliklerinden ve içeriklerinden en üst seviyede faydalanabilmeniz için Lütfen Yeni Üyelik veya Üye Girişi için tıklayın.

Yeni Üye olmak için tıklayınız.
Facebook ile Bağlan
Twitter ile Bağlan

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.