LokmanAVM
sadsad x
asdasd

PANCAR PEKMEZİ
Şifalı Pekmez makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

Pancar’ın Diğer İsimleri:

Pancar, Şeker Pancarı, Kırmızı Pancar.

Pancar Pekmezinin Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Pancar pekmezi her tülü gribal enfeksiyona ve kış hastalıklarına karşı vücudun direncini arttırır. İnsan vücuduna kuvvet veren müthiş bir dopingdir. Mide ekşimelerini giderir. Bilinen en güçlü demir kaynağıdır. Günlük demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum ihtiyacınızı bir kaşık pekmez karşılar. İliklerin hareketini hızlandırır, ilik kanserine iyi gelir. Zayıflık ve halsizlikten yakınanlara çok iyi gelir. Özellikle hamile bayanlar ve süt emziren bayanlar için mineral yoğunluğu nedeni ile çok değeli bir besin kaynağıdır. Yüksek tansiyonu düşürür. Vücudu sıcak tutar.

Pancar Pekmezinin Kullanım Tarifi -1:

Yetişkinlerde, Günde 2-3 defa yarım fincan/çay bardağı bilhassa aç karnına öğünlerden 30 dakika önce sade olarak veya süt, su, yoğurt, tahin gibi bir besin ile karıştırılarak yenilir. Bu miktar ishal ederse ölçü yarıya yarıya azaltılabilir. 12 yaşın altındaki çocuklarda yetişkinlerin kullandığı ölçünün yarısı ile yenir.

Pancar Pekmezinin Kullanım Tarifi -2:

Yetişkinlerde, Günde 4 defa, 2 yemek kaşığı aç veya tok karına toplamda 8 yemek kaşığı (sabah-öğle-akşam-gece) öğünlerden önce ve sonra yenir. Bu tarif 12 yaşın altındaki çocuklarda yetişkinlerin kullandığı ölçünün aynısı veya yarısı ile yenir.

(Kynk: Şifalı Bitkiler - Pekmezler Tarık Demira. - 2013)
Şifalı Pekmez bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Görünüm:
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.
Sitemiz özelliklerinden ve içeriklerinden en üst seviyede faydalanabilmeniz için Lütfen Yeni Üyelik veya Üye Girişi için tıklayın.

Yeni Üye olmak için tıklayınız.
Facebook ile Bağlan
Twitter ile Bağlan

Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.