LokmanAVM
sadsad x
asdasd

BAL MUMU
Şifalı Hayvansal Tıbbi Gıda makalesi altında ilgili ürünlerde sergilenmektedir.

Bal Mumu’nun Diğer İsimleri:

Bal mumu, Arı Mumu, Ekir, Eğir, Eyir, Eyil.

Bal Mumunun Faydaları & Tıbbi Etkileri:

Bal mumu gözleri yakmadığı, gırtlakta gıcık ve yanma yapmadığı için çok eskiden beri kullanılır ve değer verilir. Bal mumu solunum organları açar. Balgam oluşmasını önler. Öksürüklü, boğmacalı astımlı, sinüzitli, nezleli hastaların odasında bal mumundan yapılmış mum yakmaları tavsiye edilir. Kuru ciltlerle çok faydalıdır. Yanığa ve cilt çatlaklarına iyi gelir. Cilt soyulmalarını önler. Doğal dudak parlatıcısı olarak kullanılır. Saf bal mumu benzin içinde tamamen erir. Ateşe atılırsa tamamen yanar ve ortama güzel bir koku yayılır. Bal mumundan küçük bir parça çiğnendiğinde saf mum dişlere yapışmaz. Kötü tat ve aroma hissedilmez. Bir kaba biraz mum koyup içine 20 g eter damlatılırsa ve 150 C kadar ısıtılırsa saf bal mumu erir, katkılı saf bal mumu erimez. Böylelikle bal mumunun saflığı anlaşılmış olur. Bal mumu ilaç sanayinde ve diş hekimliğinde çeşitli krem ve merhemlerin üretiminde, bazı hapların kaplanmasında kullanılmaktadır. Su geçirmez malzemelerde, mobilya ve zemin cilalarında, optik lenslerin parlatılmasında, sakızlarda ve mürekkeplerde az da olsa kullanılır.

Bal Mumunun Kullanım Şekli:

Bal mumu kreminin hazırlanışı; 25 gram bal mumu ile ayın miktarda saf zeytinyağı bir kapta su buharı yardımı ile eritilip güzelce karıştırılır. Soğuması için bırakılır. Kıvamı yeterince yumuşak değil ise içerisine bir miktar daha zeytinyağı ekledikten sonra eritme işlemi tekrarlanır. Hazırlanan krem yanıklara, cilt çatlamalarına ve kuru cilt yapısına sahip kişilere iyi gelir.

Bal Mumu İçindeki Maddeler ve Genel Bilgileri:

Bal mumunun ana maddesi yağ asidi ve alkoldür. Ayrıca, içinde propolis, boya ve yüksek oranda A vitamini vardır. Bal mumunun en çok üretildiği dönem ılıman kuşakta nisan-haziran dönemidir. Bal mumu üretimi eski veya kullanılmaz durumdaki peteklerin çeşitli yöntemlerle ısı uygulanarak eritilmesinden sonra süzülmesiyle elde edilir. Üretim sırasında sıcaklığın 90 oC geçmemesi gerekir. Bal mumu, 2-3 haftalık genç işçi arıların son 4 çift karın halkalarındaki mum salgı bezlerince salgılanan, karın halkaları arasından çıkarken hava ile teması sonucu katılaşarak pulcuk haline geçen, salgılandığı anda beyaz renkte olan ve daha sonra koyulaşan bir arı ürünüdür. Yapısı 300 'den fazla maddeden oluşan oldukça karmaşık bir yapıdır. Bileşiminde yaklaşık 50 aroma maddesi belirlenmiştir. Ham maddesi balın şekerleri olan glikoz, fruktoz ve sakkarozdur. Arılar petek gözlerini örmek için bal mumu üretirler. Bal mumu suda erimediği halde eter ve kloroformda erir. Balda bulunan karbonhidratlardan sentezlenir. Arıların 1 kgbal mumu üretebilmeleri için 6- 10 kg bal yemeleri gereklidir. Mum salgılayan arılar önce bal yerler daha sonra 35 oC'da zincir şeklinde salkım oluşturarak mum salgılarlar. Özellikle Afrika, Orta ve Güney Amerika'da baldan daha önemli bir arı ürünüdür. Mum pulcuğu karın halkalarından ayaklarla çeneye aktarılır. Çenede işlenen bal mumu petek örme ve yapmada kullanılır. Bal mumu, çok değişik alanlarda kullanılmakla birlikte büyük oranda temel petek yapımında ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Bunun yanında, Katolik kiliselerinde yakılan mumlarda en az %32 oranında bal mumu bulunması gerektiğinden mum yapma sanayinde de ciddi miktarlarda kullanılır. Daha önceleri bal mumu ihtiyacı açısından kendine yeterli olan ülkemiz son yıllarda bal mumu ithal etmeye başlamıştır. Kaynağı belli olmayan bal mumundan yapılmış temel peteklerle Amerikan yavru çürüklüğü ve kireç hastalığı gibi arı hastalıklarının gerek ülkeler arası gerekse ülke içinde geniş alanlara yayılabileceği unutulmamalıdır. Bu bakımdan temel petek yapımında kullanılacak bal mumunun "Arıcılık Yönetmeliği"nin zorunlu bir hükmü olarak 110 oC'da 12 saat süreyle sterilize edilmesi gerekmektedir. Bal mumu tüm kullanma alanları açısından %100 saf olmalı, parafin, serezin, reçine ve iç yağı gibi yabancı maddeler içermemelidir.

(Kynk: Şifalı Hayvansal Gıdalar - Tarık Demira. - 2013)
Şifalı Hayvansal Gıda bilgilerinin kaynak gösterilsin veya gösterilmesin kopyalanması paylaşılması her türlü dağıtılması serbesttir.

Görünüm:
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.
Ziyaretçilerimizin Tavsiyeleri
Sitemiz özelliklerinden ve içeriklerinden en üst seviyede faydalanabilmeniz için Lütfen Yeni Üyelik veya Üye Girişi için tıklayın.

Yeni Üye olmak için tıklayınız.
Facebook ile Bağlan
Twitter ile Bağlan

Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.